Zobacz również

Nadwrażliwość zębów – problem wielu Polaków. Jak ją zminimalizować?

Dodano: 2016-06-13 Przez: admin


Objawia się nagłym i nieprzyjemnym uczuciem kłucia i bólu i dotyka wielu z nas – nadwrażliwość zębów jest dość powszechnie spotykanym problemem, który można jednak w dużej mierze zminimalizować. W tym celu konieczna jest przede wszystkim wizyta w gabinecie stomatologicznym.
Chociaż w sklepach można znaleźć różnego rodzaju pasty do zębów nadwrażliwych, które obiecują, że są w stanie skutecznie zminimalizować uczucie bólu, to jednak nie zawsze efekt jest zadowalający. Warto wobec tego zaplanować wizytę u dentysty, który będzie mógł wykonać kontrolę i zalecić odpowiednie rozwiązanie problemu.
Czym jest nadwrażliwość zębów?
Nadwrażliwość objawia się przede wszystkim okresowymi lub nagłymi atakami bólowymi, które pojawiają się przede wszystkim przy piciu i jedzeniu potraw lub napojów kwaśnych, słodkich albo zimnych. Także może pojawić się przy zetknięciu się z zimnym powietrzem. Nadwrażliwość może pojawić się u osób w różnym wieku i związana jest z różnymi przyczynami.
Przyczyny nadwrażliwości zębów:

odsłonięcie korzeni zębów wskutek cofania się linii dziąseł

uszkodzenie szkliwa zębowego

starcie szkliwa chroniącego dostęp do unerwionej tkanki zęba

Odsłonięcie korzeni, uszkodzenie lub starcie szkliwa mogą pojawiać się na skutek niewłaściwego szczotkowania zębów – jest ono zbyt mocne, z użyciem twardych szczoteczek i mocno ściernych past – głównie wybierających. Także wśród przyczyn znajdują się zbyt mocne zaciskanie zębów, zgrzytanie zębami, picie produktów, które osłabiają szkliwo, na przykład napoje energetyczne, cola, napoje cytrusowe. Ponadto może być to próchnica, choroby przyzębia, wybielanie zębów, noszenie aparatu ortodontycznego.
Jak leczy się nadwrażliwość zębów?
Najczęściej stosuje się lakierowanie zębów i zabiegi polegające na ochronie szyjek zębowych. Ważna jest też właściwa profilaktyka, czyli delikatniejsze szczotkowanie i wybór właściwych past.
Jeżeli potrzebujesz pomocy, wybieraj dobre kliniki stomatologiczne Warszawa Centrum skupia wiele rekomendowanych klinik, których adresy można sprawdzić już teraz on-line.


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy